دولت چین دستور داده هر کس که وارد شهر پکن، پایتخت، شود باید دو هفته در قرنطینه بماند و ناقضان این دستور را به مجازات تهدید کرده است.

این تازه‌ترین تدبیر دولت چین برای مقابله با گسترش ویروس کرونا است که تاکنون به مرگ ۱۳۰۰ نفر منجر شده است.

کانون سرایت این ویروس شهر ووهان چین است که مرکز استان هوبی در مجاورت پکن است.

این دستور در پی پایان یافتن تعطیلات سال نو در چین صادر شده و متوجه کسانی است که در تعطیلات از پکن خارج شده بودند.

همزمان اولین مورد ابتلا به این ویروس در آفریقا نیز گزارش شده است.

در حالی که تیمی از کارشناسان و محققان سازمان بجهانی بهداشت همراه با برخی متخصصان آمریکایی عازم چین شده‌اند تا تحقیق درباره نحوه سرایت و شدت گسترش ویروس کرونا را آغاز کنند تعداد مبتلایان به این نوع ویروس کرونا کماکان در چین رو به افزایش است.

بیش از ۶۳ هزار نفر تاکنون در چین به این ویروس آلوده شده‌اند و تنها در این کشور ۱۳۸۱ نفر جان خود را در پی بیماری ناشی از آن که اکنون کووید-۱۹ نام‌گذاری شده از دست داده‌اند.

خارج از مرزهای چین تاکنون ۵۰۰ مورد ابتلا به این نوع از ویروس‌های کرونا و سه مورد مرگ بر اثر آن گزارش شده‌ است. جان باختگان در هنگ‌کنگ فیلیپین و ژاپن بوده‌اند.

با افزایش آمار مبتلایان در چین این بیماری حالا به بحرانی سیاسی و اقتصادی نیز تبدیل می‌شود.

وانگ یی، وزیر خارجه چین در مصاحبه‌ای با خبرگزاری رویترز از آمریکا خواسته تدابیر غیرضروری برای محدود کردن تجارت، سفر و جهانگردی به چین را کنار و تاکید کرده کشورش از هیچ تلاشی برای مقابله با گسترش این ویروس فروگذار نخواهد کرد.

"این اتفاق هر کشوری و هر رهبری را در جهان به چالش می‌کشد. ولی چین با آن روبرو شده. ما احتمال این را که در چین نیز مشکلات و چالش‌هایی وجود داشته باشد رد نمی‌کنیم اما شاهدید که اکثریت کشورها از تدابیر چین تقدیر کرده‌اند. تا زمانی که ما به رهبری پرزیدنت شی پیش برویم می‌توانیم به طور موثری این اپیدمی را مهار کنیم."

دولت چین که به دلیل گسترش ویروس میان کارکنان بیمارستانی در استان هوبی هدف انتقاد قرار گرفته در تلاش است پکن، پایتخت را به هر قیمتی از ویروس کرونا دور نگه دارد.

اخبار مرتبط

با به پایان رسیدن تعطیلات سال نو چینی که برای کنترل گسترش این ویروس یک‌بار هم تمدید شده بود دولت نگران این است که پکن با ۲۰ میلیون جمعیت گرفتار ویروس کرونا شود.

استان هوبی با ۱۰۷ میلیون نفر جمعیت که مرکز آن شهر ووهان کانون شیوع این ویروس بوده از نظر جغرافیایی پکن را در قلب خود جای داده است.

به دستور دولت چین هر کس که سر بازگشت به پایتخت دارد باید دو هفته یا در خانه خود و یا در اقامتگاه‌های مشخص شده توسط دولت قرنطینه شود و سرپیچی از این دستور بی‌مجازات نخواهد ماند.

به گفته رییس سازمان جهانی بهداشت، تدروس آدانوم گبرییسوس، یکی از ماموریت‌های تیم اعزامی این سازمان به چین بررسی چگونگی و چرایی ابتلای ۱۷۰۰ نفر از کارکنان بخش بهداشت و درمان چین به این ویروس است.

دکتر مایک رایان مدیر اجرایی بخش امور اضطراری بهداشتی در این سازمان گفته است توجه ویژه این تیم به درک نحوه انتقال ویروس، شدت بیماری و تاثیر تدابیری خواهد بود که تا کنون دولت چین برای مقابله با ویروس اتخاذ کرده است.

مقام‌های چینی گفته‌اند شش نفر از کارکنان بخش درمانی این کشور به دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

ژنگ ییژین، معاون وزیر بهداشت ملی گفته ۱۱۰۲ نفر از کارکنان بخش درمانی این کشور که در ووهان فعال بوده‌اند به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و ۴۰۰ نفر از آنها نیز در بخش‌های دیگر استان ووهان به این ویروس و متعاقب آن بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند.

آقای ژنگ به خبرگزاری رویترز گفته است وظایف کارکنان بخش‌های بهداشتی در خط مقدم مقابله با بیماری بسیار سنگین است، استراحت محدودی دارند و همچنین با فشار روانی و خطر بالای ابتلا به ویروس روبرو هستند.

مقام‌های محلی برای تهیه لباس‌های محافظتی مثل ماسک‌های تنفسی، عینک‌های بهداشتی و لباس‌های محافظ برای کسانی که در بیمارستان‌های محلی کار می‌کنند با مشکل روبرو هستند.

روز هفتم فوریه مرگ دکتر لی ون‌لیانگ پزشک بیمارستان مرکزی ووهان که برای اولین بار تلاش کرده بود نسبت به این ویروس هشدار دهد به نشانه دیگری از وخامت وضع در میان کارکنان بهداشتی در هوبی چین تبدیل شد.

در همین حال در آفریقا وزیر بهداشت مصر روز جمعه اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا را تایید کرده است.

این مقام مصری شخص مبتلا را خارجی اعلام کرده اما نگفته این فرد شهروند کدام کشور است.

به گفته وزارت بهداشت مصر سازمان جهانی بهداشت از این موضوع با خبر است و فرد بیمار در بیمارستانی قرنطینه شده است.

متخصصان پیشتر اعلام کرده بودند به دلیل روابط نزدیک چین و آفریقا به زودی موارد ابتلا به ویروس در آفریقا نیز مشاهده خواهد شد.

اخبار دیگر مرتبط با ویروس کرونا

  • شمار کشته های این ویروس در خارج از چین ۲3 نفر و مبتلایان در ۲۴ کشور۴۵۶ نفر.
  • وزیر بهداشت سنگاپور گفته که با ۹ مورد جدید شمار مبتلایان به این ویروس در این کشور به ۶۷ نفر رسیده است.
  • در بریتانیا، مقامات به دنبال کسانی هستند که با آخرین فرد تایید شده مبتلا به ویروس کرونا در تماس بودند. این زن چند روز پیش از چین به فرودگاه هیترو در لندن آمد. به این ترتیب شمار مبتلایان تایید شده در بریتانیا به ۹ نفر رسیده است.
  • استرالیا ممنوعیت ورود افرادی را که از چین به این کشور سفر می کنند برای یک هفته دیگر تا ۲۲ فوریه تمدید کرده است.
  • در ویتنام که هم مرز با چین است، هزاران نفر در روستاهای نزدیک هانوی، پایتخت پس از پیدا شدن چندین مورد مبتلا به ویروس در قرنطینه گذاشته شدند. ویتنام ابتلای ۱۶ نفر را تایید کرده است.
  • صلیب سرخ خواستار رفع تحریم‌های کره شمالی شده تا سازمان‌های امدادرسانی بتوانند برای خرید تجهیزات مقابله با این ویروس اقدام کنند.