محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران تناقض در اظهارات و رفتار مقام‌های آمریکایی را مثبت ارزیابی کرده و همزمان از چین و روسیه خواسته تعهدات خود به برجام را عملا نشان دهند. همزمان در آمریکا رسانه‌های از تاکید دونالد ترامپ به مشاورانش بر پرهیز از درگیری با ایران خبر می‌دهند.

آقای ظریف که در یک تور آسیایی به سر می‌برد روز جمعه (۱۷ مه) در توییتر نوشت: "«وقتی تیم 'ب'یک حرف می‌زند و دونالد ترامپ حرف دیگری، کاملاً آشکار است که این چه کسی که نمی‌داند چه می‌کند. ما (ایران) چندین هزار سال است که می‌دانیم چه فکری باید بکنیم و در مورد آمریکا نیز از سال ۱۹۵۳(کودتای ۲۸ مرداد) این را می‌دانیم. در برهه کنونی این اتفاق خوبی است."

https://twitter.com/JZarif/status/1129427785594875904

همزمان رسانه‌های آمریکایی به نقل از مقام‌های ارشد دولتی می گویند دونالد ترامپ تاکید کرده که خواستار جنگ با ایران نیست.

بنابر این گزارش‌ها، آقای ترامپ در جلسه روز چهارشنبه خود به مشاوران و دستیارانش تاکید کرده که نمی‌خواهد افزایش فشارها بر ایران موجب درگیری شود.

طی چند روز گذشته، آمریکا علاوه بر اعزام یک ناو جنگی و چند بمب افکن بی ۵۲ به خلیج فارس، بخش از کارکنان سفارت خود در بغداد را هم تخلیه کرده است.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند این اقدام‌ها پاسخی بوده به تهدیدهایی که نهادهای اطلاعاتی از تحرکات ایران برداشت کرده‌اند.

در همین حال، مجید تخت‌روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد ضمن رد کردن گزارش‌ها درباره تحرکات نظامی ایران از آمریکا خواسته چنانچه اطلاعاتی در این زمینه دارد علنی کند.

آقای تخت‌روانچی گفته: "من باور می‌کنم که رییس‌جمهوری آمریکا جنگ نمی‌خواهد اما این به معنی این نیست که کسانی که به او نزدیکند هم با او هم نظرند. ما موشک‌مان را از قایق‌های کوچک شلیک نمی‌کنیم . همه می‌دانند که برای چنین کاری باید موشک‌انداز داشته باشید. اگر واقعا اطلاعات معتبری دارند چرا آن را از طبقه‌بندی خارج نمی‌کنند و آن را با مردم آمریکا و جهان به اشتراک نمی‌گذارند؟ تا وقتی که این به اصطلاح اطلاعات را علنی نمی‌کنند معتبر خواندن این گزارش‌ها هیچ فایده‌ای ندارد."

در همین حال، امروز (جمعه) شورای امنیت سازمان ملل متحد جلسه ویژه‌ای در نیویورک برگزار کرده که تنش میان ایران و آمریکا و انفجارهایی که برای چهار نفتکش در بند فجیره امارات روی داد محورهای اصلی آن عنوان شده است.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند نهادهای نظامی و اطلاعاتی این کشور تصاویری دریافت کرده‌اند که در آنها از بارگیری موشک در قایق‌ها در خلیج‌فارس دیده می‌شود و همچنین بازرسان آمریکایی مدعی‌اند که به باور آنها ایران پشت خراب‌کاری و آسیب‌رسانی به چهار نفت‌کش در آبهای نزدیک به سواحل امارات متحده عربی است. ادعاهایی که ایران آنها را رد کرده است.

تازه‌ترین‌ها چیست؟

محمدجواد ظریف، وزیرخارجه ایران امروز یک بار دیگر از چین و روسیه خواست برای حفظ برجام گام‌های عملی بردارند.

او در چین و پس از دیدار با ونگ یی، همتای چینی خود گفت: "تا اینجا جامعه جهانی بیشتر به صدور اطلاعیه بسنده کرده تا برداشتن گام‌های علمی.

در همین حال، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، نماینده مجلس ایران خواستار اختصاص یک میز مذاکره میان ایران و آمریکا در کشوری ثالث چون عراق یا قطر شده است.

آقای فلاحت پیشه این اظهارات را در توییتر نوشته و تاکید کرده: "بالاترین مقامات ایران و آمریکا جنگ را رد کرده‌اند اما بازیگران ثالثی برای ویران کردن بخش بزرگی از دنیا عجله دارند. باید یک میز قرمز در عراق یا قطر از مسئولان دو طرف تشکیل شود. کار ویژه این میز مدیریت تنش است.

https://twitter.com/drfalahatpishe/status/1129343217479094272

در تحولی دیگر، یکی از نمایندگان ارشد جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان آمریکا گفته اطلاعاتی که آمریکا درباره افزایش تهدید ایران در منطقه به دست آورده بسیار مشخص است و از جمله حاکی از "برنامه‌ریزی برای ربودن و کشتن سربازان آمریکایی‌ست."

مایکل مک‌کال از نمایندگان ارشد جمهوری خواه در کمیته روابط خارجی آمریکا به روزنامه یواس‌ای‌تو‌دی گفته قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس با گروه‌های شبه نظامی در لبنان و مناطق دیگر دیدار کرده و به آنها گفته برای جنگ نیابتی با آمریکا آماده شوند.

این نماینده مجلس آمریکا ادعا کرده براساس اطلاعات آمریکا حزب‌الله لبنان از ایران دستور گرفته که برای ربودن و کشتن سربازان آمریکایی وارد عمل شود.

تنش میان دو کشور هنگامی بالا گرفته که ایران در واکنش به تحریم صادرات نفت این کشور به اروپا هشدار داد اگر ظرف ۶۰ روز راه‌کاری برای عملی کردن تعهدات خود در برجام ارایه نکند، ایران به صورت مرحله‌ای از برخی از مفاد برجام در زمینه غنی‌سازی اورانیوم خارج خواهد شد.

ایران بارها تاکید کرده مذاکره‌ای را که هم‌زمان با تهدید و ارعاب باشد نمی‌پذیرد اما برخلاف آمریکا که یک سال پیش از برجام خارج شد، هیچ‌گاه میز مذاکره را ترک نکرده است.

اخبار مرتبط